Vypadá to hrozně lákavě. Neomezený "profesionální" email zdarma. Je to opravdu tak bezvadné? Bohužel není. :-(

Emailové služby zdarma od seznam.cz rozhodně patří k těm lepším, co jsou na trhu freemailingových služeb. Hodí se pro jakékoliv neziskové činnosti, kde Vám až tak moc nejde o bezpečnost a ochranu Vašich dat. Jenže "profesionální" (krom kvality) znamená především placený. Placením služeb vzniká jasně daná vazba a je jasné, za co platíte a čím dodavatel ručí. U služby, kde neplatíte nic, Vám provozovatel neručí naprosto za nic a ani neexistuje důkaz, že u něj vůbec nějaké služby máte. Cokoliv se tedy stane, nemáte žádnou možnost ovlivnit ve Váš prospěch a v případě nějakého extrémního problému dodavatele nelze ani zažalovat.

Primární problém je neexistence klasického zálohování. Seznam.cz žádné opravdové zálohování nenabízí. Jakmile tedy něco svou vlastní chybou smažete (případně přijdete o data chybou techniky), nikdo Vám u seznam.cz nebude nic obnovovat. Většina profesionálních služeb zálohuje X dnů zpětně Vaše data i mimo lokace, kde servery standardně běží. Více lokací znamená, že celá serverovna může "shořet" a Vaše data jsou v kopii zálohována i fyzicky jinde. Tudíž je chrání jak proti Vaší chybě, tak proti chybám techniky. A samozřejmě čím více dnů zpětně a více lokací, tím vyšší náklady.

Problémem je i neexistující standardní podpora. To co seznam.cz nabízí není podpora, to je spíš tragická varianta pokusu o "podporu". U profesionálních hosterů můžete zvednou telefon, dovoláte se na odpovědnou osobu a ta bude okamžitě Váš problém řešit.

Třetí a za mě nejzásadnější je otázka, z čeho seznam.cz dotuje extrémně drahý provoz serverů. To se již dostáváme do spekulativní roviny a nelze na to odpovědět jednoznačně. V každém případě z něčeho ty peníze musí získávat. Jestli obchodují s marketingovými daty tím, že sledují co Vám kdo posílá a čte obsah nebo používá jiné techniky je asi jedno. Podstatné je, že emaily ani jejich obsah u služby podobného typu nepovažuji za chráněné. Bylo by naivní si myslet, že seznam.cz Vás chrání a jeho majitelé mají radost, že Vám mohou jen pro zábavu služby dotovat. Určitě tento princip podnikání není špatný. Tak jako může shromažďovat data o uživatelích Google/Facebook (a komerčně toho využít a nabídnout služby "zdarma"), může to bez problému dělat i seznam.cz. Jediné co je podstatné, je uvědomění si situace, že v rámci technických služeb nic není zadarmo. Buď platíte svými penězi, nebo soukromím. Záleží jen na Vás, čeho si více vážíte. Osobně radši zaplatím ročně pár stokorun a budu mít klid a jistotu.