Pokud používáte moderní IMAP protokol, podobné články Vás jistě netrápí. Bohužel řada klientů historicky používala POP3 a emaily má uloženy pouze lokálně. Nadpis je lehce zavádějící, neboť MailStore HOME toho umí daleko víc než jen převod z Outlloku do Thunderbirdu. U našich klientů poměrně často využíváme jako mail klienta svobodný Thunderbird. Převod emailů z Windows Live Mail pomocí Thunderbird rozšíření jsem popisoval v předchozím článku. V době psaní tohoto článku jsem potřeboval převést emaily z Outlook 2007 do nejnovějšího Thunderbird 91.4.1. Bohužel interní funkce Thunderbirdu pro přenos dat z Oulook to nedokázala. Ani žádné Thunderbird rozšíření pro aktuální verzi neumí import zpráv z MS Outlook, případně rovnou z PST souborů. Co s tím?

První možnost je pracně přenést zprávy přes nějaký IMAP mail server (třeba Gmail). Jenže při představě, že budete přesouvat strukturu +50 složek a 20k emailů, se člověk osype. Po dlouhém hledání a zkoumání různých placených řešení jsem nakonec vyzkoušel MailStore HOME, který je zdarma a zprávy z Outlooku do Thunderbird mi jednoduše přenesl.

První krok bylo archivovat emaily z MS Outlook
mailstore export

Druhým krokem byl export zálohy do Thunderbirdu
mailstore export

Celá akce trvala na daném PC zhruba 40 minut. Pak již nebyl problém přenést profil Thunderbirdu na nový počítač. Navíc to není jediná funkce programu MailStore HOME. Je to takový švýcarský nožík pro práci s archivací/migrací dat z Vašich email klientů s POP3 účty. Vzhledme k tomu, že se píše rok 2022, tak doporučuji emaily zásadně používat na IMAP, pak nebudete muset řešit takovéto postupy.