Pokud chcete, nebo jste přešli na MACOS (MacBook, iMAC,...) můžete se dostat do situace, že budete muset provozovat i nějakou aplikaci pro Windows, na kterou neseženete náhradu. Jedna z možností je zakoupit SW Parallels Desktop v ceně od €99.99/ročně a Windows si nainstalovat přímo na MAC. Jednoduše pak pustíte Windows virtuálně z MACOS. Toto má dva zásadní problémy. Jednak Vám Windows + doinstalované aplikace uvnitř virtuálního stroje zabírají drahocenné místo na vašem úložišti. Druhý problém je, že to běží jen na daném MACu, bere Vám to výkon, virtuální stroj musíte spouštět, což chvíli trvá.

Já jsem na to šel z jiného úhlu pohledu. Provozuji Windows PC v cloudu. Krom toho, že mi nezabírá místo a výkon mého MACu, tak jako hlavní benefit je to, že to je stroj, který funguje 24hod denně na páteřní rychlé síti. Jako hlavní použití na tomto stroji provozuji účetní SW POHODA firmy Stormware. Krom toho tam samozřejmě mám synchronizovaný prohlížeč, Thunderbird na emaily a další Windows-only SW. Defacto je to můj bývalý pracovní Windows PC. Případný tisk bez problému funguje na mé lokální tiskárně. Používám ho ale také pro úkoly, které na MACu zrovna dělat nemohu. Třeba testovat vzhled webů ve Windows verzích prohlížečů.

Přistupovat a ovládat tento cloudový Windows stroj mohu i z mobilu/tabletu, což mi rozšiřuje možnosti použití. Připojení ke vzdálené ploše takového stroje je velmi rychlé, na mém připojení zhruba 3-5sec než jsem na ploše a mohu stroj ovládat, což je výrazně rychlejší než spuštění Parallels desktop s virtuálním Windows. Nároky na vzdálené připojení ke cloudovému Windows stroji jsou velmi malé, fungují tedy i na hodně pomalém internetovém připojení.

Příklad použití: Jsem na horách (pomalé internetové připojení) a potřebuji stáhnout 4GB dat, rozbalit a nahrát část dat jinam. Neřešitelná situace? Stačí se připojit ke svému cloud Windows stroji a nechám data stahovat na něm. Můžu se klidně odpojit a chvíli počkat (mezi tím se data stáhnou velmi rychle). Za chvíli se tedy znovu připojím, rozbalím data a pustím nahrávání části dat jinam. A mohu se zas odpojit. Windows v cloudu pracují nonstop a jsou na páteřní síti, která je ve většině případů rychlejší než většina internetových přípojek v ČR. A toto můžu udělat i z mobilu, nebo tabletu.

Cenově to vychází okolo 700,-kč/měsíčně (bez DPH). Pro provoz je nutné samozřejmě vlastnit licenci Windows 10/11. Pokud by jste podobný stroj chtěli, obraťte se na HOSTIME.CZ. Případně volejte rovnou +420777320277 nebo pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..